Not sure on this Tech, but if you go into any of those fast food places and buy a burger or a breakfast sandwich vs. a meal, the prices vary a great deal. Multiply that times getting a bunch for the whole office and I've seen these places give all kinds of extras and added on items.... at no charge. Go to the bar and buy one draft beer or buy a pitcher.... ahh, it's always cheaper.
Go to Home Depot, Lowes, Walmart or any other big guy and buy two bolts and nuts vs. buying a box or whole bag of the same thing and it's far-r-r-r cheaper to buy in quantity.
You said if this was for discussion or fun.... and I think you're taking it too far into fun.
Any grocery store will have a small bottle of dish washing soap or any other item for your house... and if you buy the bigger bottle or box of whatever, it's always gonna be cheaper.
We live in a 'super-size this' world and it happens to hit every part of business in business.
If I could sell 20 individual
signs a day, vs. super-sizing everyone's orders, I'd make a bundle on the volume. I like individual
signs and put a lot of sweat and tears into making each individual
sign, but when someone orders 30 of them or 150 of them, I hear ca-ching all day long.
My old standard was to make something and make it as best I can and get paid dearly for it. Today, that's a lot tougher to do, with all the hacks and wannabes around, so it's far easier to sell what they can't do and that's higher volumes.