roll of vinyl 24x150=$75 cost. 24" roll of transfer tape.$60.00 combine the 2 for $135 for 150 feet of combined material. $135..........IS COST for 2x150= 300 SQ FT of vinyl/and tape. so combined it cost you $.45 sq ft!!!!!!! This should be $.90 sq fr!!!!!
so at $10 sq ft...........you make a decent profit.
When I am pricing for a retail client, I apply square foot pricing in ways similar to how Bob stated and only as a way of simplifying my own mental calculations. The client is never made aware of it.
To me the distinctions are quite clear. In dealing with retail customers I do not allow my work to be treated as a commodity and do not share my methods of arriving at a price with my customers.
In this case they are arbitrary but they are close to what I actually use. The delta between the min and the max is what determines when the curve produced by the algorithm becomes asymptotic about the minimum value. Which I want to occur around a 4x8 or so.
I set my min and max by asking myself "What would I charge for, say, a 1 ft^2 or smaller sign?" A shop minimum charge so to speak. That figure became my maximum. The I asked myself "What is the absolute minimum per ft^2 I'd work for?" That number became my minimum.
The point being that with any sort of simplistic flat rate you either hose yourself on small jobs or hose the client on large jobs.
Integrating a well thought out min and max generates larger per ft^2 prices for smaller jobs and smaller ft^2 prices for larger jobs. Just as it should be.
...we rely on Estimate software for pricing, as it ensures we are charging materials and most importantly, time!
Can this formula be plugged into a spread sheet?
What' im coming up with is 1-10 sqft is one price then drop it down a few bucks for 11-35sq ft
But what i'm stuck at is Old Paint said $10 psf for example plus substrate. So i guess if someone wants a 1 color 4x8 coro at $10 psf it would be $320 plus $20 for the coro substrate (that's 100% mark up on the sheet) so $340 roughly for the job finished with artwork being ready?
Wondering what you would charge for double colors, i'm thinking 50% onto the square footage?
What' im coming up with is 1-10 sqft is one price then drop it down a few bucks for 11-35sq ft
But what i'm stuck at is Old Paint said $10 psf for example plus substrate. So i guess if someone wants a 1 color 4x8 coro at $10 psf it would be $320 plus $20 for the coro substrate (that's 100% mark up on the sheet) so $340 roughly for the job finished with artwork being ready?
Wondering what you would charge for double colors, i'm thinking 50% onto the square footage?
YOU MAKE IT CONFUSING.... i dont.
$10 a SQ FT.......... is the easiest way to calculate A BASIC BALLPARK FIGURE..... for your time, labor, and decent profit..........THEN YOU CAN ADJUST UP OR DOWN......in price.
really simple.
1 color 4x8 @ $10 s.f. is $320.00 your right, now this price is a BASIC START POINT........so you DONT UNDER PRICE THE JOB. you follow that?
now you want to charge $5.00 s.f............HALF OF $320 is $160.00!!!! do you understand?
now you want charge $7, $8, $9.......pick up a pen and paper. as i said.....SUB STRAIGHT WILL MAKE IT MORE OR LESS...$$$$$$$$$!!!!!!!
a 4 x 8 coro sign...........STILL HAS $320.00 WORTH OF VALUE....AS A SIGN of that size. you want to sell it for $5 s.f............go ahead. you still make money BUT DEVALUE YOUR WORK.
4x8 on ALUMICORE(cost is $100.00 for a sheet) @ $10 s.f. you still make decent profit, but now the material is taking money outa your pocket!!!!! you following this?
simple math...............to get you to understand the value of THE SIZE of a sign.
iam with you on the smaller signs.....to increase $ per s.f.
2 x 2 =4 s.f @10 sq ft.........is a $40. if you do it 2 sided, its now an $80.............
but i got em here sellin 18x24..........for $12 for BOTH SIDES on coro. i would rather get the $40, for ITS TRUE VALUE.....
i had some lady call me on day for 2- 18 x 24 on coro....2 sided.....asked me if i "priced matched" other sign shops......then she said she called another place they said they would do em for $10 each..................I HUNG UP ON HER.